Ľudia s demenciou majú tiež narušený čuch

Ľudia s demenciou majú tiež narušený čuch

Napríklad obmedzenie hluku na minimum alebo prehrávanie jemnej hudby môže znížiť stres pri odpočinku alebo pri nenáročných činnostiach. Okrem toho, ak to počasie dovolí, povzbudzujte čerstvý vzduch, slnečné svetlo a cvičenie tým, že budete chodiť so svojou milovanou osobou denne von.

Zatiaľ čo každá osoba s demenciou je jedinečná, pokiaľ ide o jej štádium kognitívneho poklesu, stále si môže užívať každodenné aktivity a špeciálne udalosti, ak ako ich opatrovateľ zvážite premyslené plánovanie. Ľudia v skorších fázach sa budú môcť zúčastniť s minimálnymi ťažkosťami, zatiaľ čo tí v stredných až neskorších fázach budú vyžadovať viac prispôsobený plán.

Optimalizácia každodennej praxe zdravého životného štýlu, ktorá zahŕňa zlepšenie stravovania, tekutín a primeraného odpočinku, môže tiež zvýšiť možnosť, že plánovaná aktivita prospeje fyzickej a duševnej pohode vášho blízkeho.

Hoci strata chuti do jedla môže byť u starších ľudí bežná, pre osoby s demenciou môže priniesť ďalšie problémy.

Kľúčové veci:

  • Strata chuti do jedla je bežná u starších ľudí v dôsledku zmien v mozgu.
  • Známe jedlá alebo tradičné jedlá často zlepšujú chuť do jedla u osôb s demenciou.
  • U osôb s demenciou spolu s ďalšími zmenami v mozgu spôsobuje zhoršený čuch a poruchy prehĺtania stratu chuti do jedla.

Strata chuti do jedla https://alkotox-official.top/ môže viesť k neúmyselnému úbytku hmotnosti a podvýžive. Keď telo nedostáva dostatočné množstvo živín, príznaky správania spojené s demenciou sa zvyšujú.

Čo spôsobuje stratu chuti do jedla?

Strata chuti do jedla je bežným príznakom pozorovaným u starších dospelých. Za stratu chuti do jedla je zodpovedných niekoľko fyziologických zmien. Vnímanie chuti časom klesá, pretože chuťové poháriky degenerujú. Pre starších dospelých bez prirodzených zubov môže byť žuvanie potravy ťažšie, čo tiež ovplyvňuje vnímanie chuti.

Ľudia s demenciou majú tiež narušený čuch. To môže spôsobiť, že jedlo bude menej chutné. U pacientov s demenciou sú často pozorované poruchy príjmu potravy a prehĺtania. Ak tieto príznaky zostanú bez dozoru, váš blízky môže zaznamenať ďalšie zhoršenie zdravotného stavu.

Ďalšie súvisiace príznaky

V počiatočných štádiách demencie si nemusíte všimnúť žiadne príznaky straty chuti do jedla. S progresiou ochorenia však až 81 % ľudí s demenciou zažíva poruchy príjmu potravy.

  • Chuť do jedla. Môžete si všimnúť silnejšiu alebo slabšiu chuť do jedla.
  • Prehĺtanie. Ľudia s demenciou majú často ťažkosti s prehĺtaním tekutín a pevných látok. Pri vaskulárnej demencii je u pacientov tiež vysoké riziko aspiračnej pneumónie v dôsledku porúch prehĺtania.
  • Kašeľ. Ľudia môžu kašľať a dusiť sa, keď si dajú jedlo do úst.
  • Nie žuvanie. Môžete si všimnúť, že váš milovaný vkladá jedlo do úst bez toho, aby ho žuval.
  • Chuť na sladké. Ľudia s demenciou často uprednostňujú sladké predmety, ako sú cukríky.
  • Depresia. Strata záujmu o jedlo môže viesť k príznakom depresie, ako je smútok, hnev, poruchy spánku a únava.
  • Silné chute. Vaša milovaná osoba môže uprednostňovať silne ochutené jedlá, ako je sójová omáčka.
  • Zmeny. Zrazu môžu chcieť jesť nové jedlá. Napríklad jesť mäso po rokoch vegetariánstva.
  • Pitie. Vaša milovaná osoba môže začať uprednostňovať alkohol alebo nealkoholické nápoje. Pitie príliš veľa alebo príliš málo vody je bežné.

Rodiny často takéto situácie ťažko riešia, no väčšinou prichádzajú s kreatívnymi riešeniami.

Povzbudzujte pacienta s demenciou, aby jedol

Udržiavanie zdravej výživy je kľúčom k prevencii kognitívneho poklesu u vášho blízkeho s demenciou. Ak váš milovaný žije sám, zaistite dostupnosť jedla tým, že sa prihlásite do služieb alebo programov donášky potravín. Prerušovane tiež kontrolujte, či zjedli jedlo, a v prípade potreby si nastavte pripomienky, ako je budík.

Kvôli strate chuti do jedla sa jedenie jedla stáva nudným zážitkom. Môžete pomôcť svojmu blízkemu urobiť z jedenia príjemnú činnosť vylepšením chutí. Rôzne bylinky, ako je cesnak, rozmarín, koriander alebo levanduľa, môžu dodať jedlu viac chuti. Korenie s korením, ako je rasca, kurkuma alebo škorica, môže ešte viac vylepšiť rôzne jedlá.

Ak žijete so svojím blízkym s demenciou, môžete ho povzbudiť k zdravému stravovaniu. Hoci váš blízky môže túžiť po cukre, v počiatočných štádiách demencie sa odporúča znížiť cukor alebo ho nahradiť zdravšími možnosťami, ako je ovocie.

Ako choroba postupuje, pridávanie medu alebo sirupu do púští môže byť nevyhnutné pre sladkú chuť. Vždy sa opýtajte svojho milovaného človeka s demenciou, ako uprednostňuje jedlo, a snažte sa vyhovieť týmto želaniam. Napríklad, ak váš milovaný požadoval mäso, ale celý život bol vegetarián, ponúknite mu rastlinné „mäso“.

Niektorí ľudia s demenciou vykazujú pokles správania pri stole. Napríklad zabúdanie na používanie príborov a jedenie rukami, jedenie s príliš plnými ústami, cmúľanie jedla bez toho, aby ho prehltlo, alebo jedenie nejedlých predmetov, ako sú uzávery fliaš a držiaky na obrúsky. V takejto situácii sú užitočné jemné pripomienky na dokončenie jedla.

Stravovanie ako príjemná činnosť

Váš blízky s demenciou zvyčajne nebude potrebovať špeciálnu diétu, ale bude potrebovať spôsoby, ako si spríjemniť jedenie.

  • Čas. Poskytnutie viac času na jedlo, uvedenie názvov jedál a ponúknutie jedného jedla naraz pomáha znižovať zmätok.
  • Farba. Zmenené zrakové schopnosti môžu tiež spôsobiť ťažkosti pri jedení. Namiesto umiestňovania bielych misiek na biele stolové podložky zvážte použitie kontrastných farieb.
  • Technológia. Ak choroba pokročila a váš milovaný nie je schopný sám jesť kvôli chveniu, potom zvážte použitie asistenčných technológií, ako je inteligentná lyžica alebo lyžica odolná proti rozliatiu.

Vždy, keď je to možné, jedzte spolu so svojou milovanou osobou s demenciou. Sociálna angažovanosť zlepšuje stravovanie a vaša prítomnosť im môže pomôcť lepšie jesť. Ak váš milovaný pociťuje stratu chuti do jedla, porozprávajte sa s tímom starostlivosti, aby ste prediskutovali svoju situáciu.

Alzheimerova choroba (AD) je najbežnejšou formou demencie, ktorá postihuje 5,2 milióna Američanov starších ako 65 rokov. Medzi typické príznaky AD patrí strata pamäti, jazykové ťažkosti a zmeny vo funkcii. Niekto v ranom až strednom štádiu AD môže mať tiež atypické príznaky, ako je falošná pamäť a konfabulácia.

Kľúčové veci:

  • Konfabulácia u človeka s Alzheimerovou chorobou je, keď rozpráva príbehy, ktoré nie sú pravdivé, ale veria, že sú fakty. Nemajú v úmysle klamať.
  • Falošné spomienky sú spôsobené poruchou v hipokampovej časti mozgu v dôsledku Alzheimerovej choroby, ktorá nesprávne ukladá skutočné spomienky.
  • Konfabulácia sa líši od klamu, kde konfabulácia je falošná spomienka a klam je falošná viera.
  • Opatrovateľ by sa mal pripojiť k realite konfabulácie svojho milovaného, ​​ak je to bezpečné, namiesto toho, aby sa s ním hádal o pravde. Opýtajte sa na ich príbeh, aby ste im pomohli cítiť sa overení.

Hoci sa konfabulácia môže zdať, že váš milovaný klame, uvedomte si, že pevne verí, že to, čo vám hovoria, je pravda. Pochopenie príčiny falošných spomienok a konfabulácie vám pomôže primerane reagovať na vašu milovanú osobu.

Reálny príklad konfabulácie

Bill – s diagnózou skorej AD – a jeho dcéra sedeli v jeho byte, zatiaľ čo manažér prípadu vykonával hodnotenie. Rozprával jej o tom, ako v roku 1996 s rodinou navštívil Pensylvániu, aby tam nakúpil kone. Bill sa správal zmätene, keď ho jeho dcéra prerušila a povedala mu, že nikdy neboli v Pensylvánii, nieto ešte kupovať kone.

"Ako si nepamätáš, že si išiel na konskú farmu? Pamätáš, zostali sme u Howarda Johnsona na I-95. Tej so zelenou strechou."

Bill bol trochu rozrušený, pretože nemohol pochopiť, prečo si jeho dcéra nepamätá takú dôležitú cestu. Namiesto toho, aby sa snažil presvedčiť Billa, že sa mýlil, manažér prípadu zmenil tému a presmeroval Billovu pozornosť späť na hodnotenie.

Bill klame, má ilúzie, alebo konfabuluje?

Čo je to konfabulácia?

Konfabulácia je neúmyselné vytváranie falošných spomienok, niekedy nazývaných „úprimné klamstvo“. Osoba, ktorá konfabuluje, verí, že falošná spomienka je presná. Konfabulácia môže siahať od vypĺňania medzier v pamäti niekoľkými bodmi až po bizarný a podrobný príbeh.

Konfabulácia pomáha osobe s AD pochopiť svoje prostredie, situáciu alebo identitu. Konfabulácia môže byť podvedomým mechanizmom na vyrovnanie sa s ubúdajúcou pamäťou. Ľudia s AD, ktorí konfabulujú, sa nesnažia klamať. Namiesto toho veria, že to, čo vám hovoria, je pravda. Ich mozog vypĺňa medzery, aby dal zmysel neúplným informáciám.

V závislosti od situácie existujú dva typy konfabulácií:

  • Vyprovokovaná konfabulácia. K tomu dochádza, keď niekto položí otázku osobe so stratou pamäti. Toto kladenie otázok si vyžaduje odpoveď, aby sme si pripomenuli minulú udalosť. Aby kompenzovali nedostatok detailov v pamäti, chýbajúce body „doplnia“ informáciami zo svojej falošnej pamäte.
  • Spontánna konfabulácia. Nie je to odpoveď na otázku, ale keď si človek „spomína“ na príbeh alebo situáciu podrobne bez toho, aby vedel, že informácie sú nepravdivé. Príkladom je, keď človek povie celú skúsenosť zameranú na spravodajskú udalosť, ktorú videl v televízii. Táto osoba pristúpi k tomu, že do svojho rozprávania zapletie ľudí, ktorých pozná. Novinka je príkladom externého podnetu, ktorý môže vyvolať konfabuláciu.

Konfabulácia a iné mozgové stavy

Ku konfabulácii dochádza aj pri iných stavoch ovplyvňujúcich mozog. Napríklad ľudia s Wernicke-Korsakoffovým syndrómom, typom demencie s nedostatkom vitamínu B1 spôsobenej poruchou užívania alkoholu, sa často vyjadrujú spletenými príbehmi. Iné typy demencie, ktoré môžu vykazovať konfabuláciu, zahŕňajú frontotemporálnu demenciu a AD. Akýkoľvek stav, ktorý narúša mozog a spôsobuje poškodenie, môže byť náchylný na konfabuláciu, vrátane:

  • Traumatické zranenie mozgu
  • encefalitída
  • Schizofrénia
  • Subarachnoidálne krvácanie
  • Porucha fetálneho alkoholového spektra (FASD)
  • Posttraumatická stresová porucha (PTSD)

Existuje niekoľko možných príčin konfabulácie, vrátane:

Contents

This entry was posted in health. Bookmark the permalink.